- All Products
- Cameras
- Camera G5 Turret Ultra
Specifications
| Color | White or Black |
| Overview | |
|---|---|
| Dimensions | ⌀90 x 71.2 mm (⌀3.5 x 2.8") |
| IR Night Vision | 30 m (98 ft) |
| Smart Detections (People, Vehicles, Animals) | ✓ |
| Resolution | 2K |
| Field of View | H: 102.4°, V: 54.9°, D: 120.6° |
| Audio | Microphone |
| Weatherproofing | IP66 |
| Tamper Resistance | IK04 |
| Mounting | Wall, ceiling mount (Included) Junction box, arm mount (Optional) |
| Performance | |
| Networking Interface | 10/100 MbE RJ45 port |
| Image Settings | Color, brightness, sharpness, contrast, white balance, exposure control, 2DNR, 3DNR, NR by motion, masking, text overlay |
| Max. Frame Rate | 30 FPS |
| Resolution | 4MP 2688 x 1512 (16:9) |
| Sensor | 1/2.4" CMOS |
| Lens | Fixed focal length |
| Night Mode | Built-in IR LED illumination and IR cut filter |
| Hardware | |
| Max. Power Consumption | 4W |
| Supported Voltage Range | 37—57V DC |
| Power Method | PoE |
| Processor | Dual-core Arm® Cortex®-A7 based chip |
| Weight | 330 g (11.6 oz) |
| Enclosure Material | Aluminum alloy, UV-stabilized polycarbonate |
| Mount Material | Polycarbonate |
| Button | (1) Factory reset |
| Cable Connector Type | RJ45 |
| Cable Diameter | 5 mm (0.2") |
| Cable Length | 30 cm (1 ft) |
| Jacket Material | Polycarbonate |
| Jacket Enclosure Dimensions | ⌀20 x 70.6 mm (0.8 x 2.8") |
| Jacket Enclosure Material | Thermoplastic elastomer, polycarbonate, silicone rubber |
| Ambient Operating Temperature | -30 to 50° C (-22 to 122° F) |
| Ambient Operating Humidity | 0 to 90% noncondensing |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC |