- All Products
- Cameras
- Camera G6 Turret
Specifications
| Color | White or Black |
| Overview | |
|---|---|
| Dimensions | ⌀100 x 95 mm (⌀3.9 x 3.7") |
| IR Night Vision | 30 m (98 ft) |
| Face Recognition | ✓ |
| License Plate Recognition | ✓ |
| Smart Detections (People, Vehicles, Animals) | ✓ |
| Resolution | 4K |
| Field of View | H: 109.9°, V: 56.7°, D: 134.1° |
| Audio | Microphone |
| Weatherproofing | IP66 |
| Tamper Resistance | IK04 |
| Mounting | Ceiling, wall (Included) Arm, pendant, junction box (Optional) |
| Protect | ✓ |
| Performance | |
| Networking Interface | 10/100 MbE RJ45 port |
| Image Settings | Color, brightness, sharpness, contrast, white balance, exposure control, 2DNR, 3DNR, NR by motion, masking, text overlay, HDR |
| Max. Frame Rate | 30 FPS |
| Resolution | 8MP 3864 x 2160 (16:9) |
| Sensor | 1/1.8" 8MP |
| Lens | Fixed focal length |
| Night Mode | Built-in IR LED illumination and IR cut filter |
| Hardware | |
| Max. Power Consumption | 12.5W |
| Supported Voltage Range | 37–57V DC |
| Power Method | PoE |
| Processor | Quad-core Arm® Cortex®-A53 based chip |
| Weight | 550 g (1.2 lb) |
| Enclosure Material | Aluminum alloy, polycarbonate |
| Button | (1) Factory reset |
| Cable Connector Type | RJ45 |
| Cable Diameter | 4.5 mm (0.2") |
| Cable Length | 30 cm (1 ft) |
| Jacket Material | Thermoplastic elastomer |
| Jacket Enclosure Dimensions | ⌀20 x 70.6 mm (0.8 x 2.8") |
| Jacket Enclosure Material | Thermoplastic elastomer, polycarbonate, silicone rubber |
| Ambient Operating Temperature | -30 to 50º C (-22 to 122º F) |
| Ambient Operating Humidity | 0 to 90% noncondensing |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC |