- All Products
- Cameras
- G4 Doorbell Pro
Specifications
| Color | White or Black |
| Overview | |
|---|---|
| Dimensions | 160.6 x 51.7 x 28.7 mm (6.3 x 2 x 1.1") |
| IR Night Vision | 6 m (20 ft) |
| Smart Detections (People, Vehicles, Animals) | ✓ |
| Resolution | FHD |
| Field of View | Main camera: H: 138°, V: 114°, D: 155° Package camera: H: 97.5°, V: 79.4°, D: 118.2° |
| Audio | Two-way audio |
| Weatherproofing | IPX4 |
| Mounting | Flat wall, 20° wedge (Included) |
| NFC Card & Keyfob Access | ✓ |
| Two-Way Intercom & Doorbell Access | ✓ |
| UniFi Application Suite | Protect |
| Power Method | 16—24V AC, 1.25A Max., 50/60 Hz USB-C power cable, 5V DC, 2A |
| Performance | |
| Networking Interface | 802.11a/b/g/n/ac WiFi Bluetooth 5.0 GbE support (With UACC-Adapter-DBPOE) |
| Max. Frame Rate | 30 FPS |
| Resolution | Main camera: 2MP 1600 x 1200 (4:3) Package camera: 2MP 1600 x 1200 (4:3) |
| Sensor | Main camera: 5MP CMOS Package camera: 8MP CMOS |
| Lens | Fixed focal length |
| Night Mode | Built-in IR LED illumination and IR cut filter |
| Hardware | |
| Max. Power Consumption | 10W |
| Power Method | 16–24V AC, 1.25A Max., 50/60 Hz USB-C power cable, 5V DC, 2A |
| Processor | Quad-core Arm® Cortex®-A53 based chip |
| Weight | Device: 253 g (8.9 oz) With flat wall mount: 286 g (10.1 oz) With 20° wedge mount: 325 g (11.5 oz) |
| Enclosure Material | Polycarbonate, aluminum alloy |
| Mount Material | Flat wall mount: aluminum alloy 20° wedge mount: polycarbonate |
| Button | (1) Ring button (1) Factory reset |
| Compatible Chimes | Mechanical Broan-NuTone: LA126WH, LA11WH, LA39WH Heath Zenith: SL-2735 Craftmade: CTPW-RG Newhouse Hardware: CHM3D Digital Broan-NuTone: LA600WH IQ AMERICA: DW-2850, DW-2840 |
| Ambient Operating Temperature | -10 to 40° C (14 to 104° F) |
| Ambient Operating Humidity | 10 to 90% noncondensing |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC |
| Included in the box for EU version | ✓ |
| Input Rating (5, 6) | 230V, 50/60Hz |
| Input Rating (1, 4) | 16V AC, 15VA |
| Ambient Operating Temperature | -5 to 35° C (23 to 95° F) |