- All Products
- All Flat-Screen TVs
- Samsung - 83 - H OLED 4K UHD SmartVision AI Smart Tizen TV (2026)
Specifications
| Series | S85H or S90H or S95H |
| Specifications | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Model Number | QN83S95HAEXZA |
| Product Name | 83" Class S95H OLED 4K UHD SmartVision AI Smart Tizen TV (2026) |
| Color | Slate Black |
| Product Height With Stand | 46.1 inches |
| Product Width | 75.2 inches |
| Product Depth With Stand | 14.5 inches |
| Product Height Without Stand | 44.2 inches |
| Product Depth Without Stand | 1 inches |
| Product Weight With Stand | 90.9 pounds |
| Product Weight Without Stand | 89.3 pounds |
| Stand Width | 1 inches |
| Stand Depth | 14.5 inches |
| Adjustable Stand Width | No |
| Display Type | OLED |
| Resolution | 4K (2160p) |
| Screen Size | 83 inches |
| Screen Size Class | 83 inches |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| High Dynamic Range Format | HDR 10+ |
| Picture Quality Enhancement Technology | NQ4 AI Gen3 Processor |
| OLED Technology | Standard OLED |
| Curved Screen | No |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Motion Enhancement Technology | Motion Xcelerator 165Hz |
| Synchronization Technology | FreeSync Premium Pro (AMD Adaptive Sync) |
| Language(s) Displayed | English |
| Remote Control Type | Standard |
| Smart Capable | Yes |
| Smart Platform | Tizen |
| Featured Streaming Services | Disney+ |
| Screen Mirroring | Yes |
| Screen Mirroring Technology | SmartThings |
| Content Sharing | Mobile to TV |
| Indoor Or Outdoor Use | Indoor |
| V-Chip | Yes |
| TV Tuner | Digital |
| Voice Controlled | Yes |
| Number of HDMI Inputs (Total) | 4 |
| Display Connector(s) | 4 x HDMI |
| USB Ports | 3 x USB-A |
| HDMI Audio Return Channel (ARC) | eARC |
| Wireless Connectivity | Bluetooth |
| TV Tuner Type | ATSC |
| RF Antenna Input | Yes |
| Number Of USB Port(s) (Total) | 3 |
| Wireless Networking Standard | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| VESA Wall Mount Standard | 400mm x 400mm |
| Works With | SmartThings |
| Voice Assistant Built-in | Bixby |
| Built-In Speakers | Yes |
| Surround Sound Supported | Dolby Atmos |
| Speaker Output | 70 watts |
| Number Of Speakers | 8 |
| Number of Audio Channels | 4.2.2 |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| EPEAT Qualified | No |
| Estimated Annual Operating Cost | 71 United States dollars |
| Estimated Annual Electricity Use | 441 kilowatt hours |
| Wall Mount Included | No |
| Stand Included | Yes |
| Warranty - Parts | 1 year |
| Warranty - Labor | 1 year |
| Series | S95H |
| Model Year | 2026 |
| Features | |
| Feature 1 | OLED HDR Pro with Glare Free Experience stunning brightness, contrast and color, powered by advanced AI processing and up to 70% brighter¹ than OLED HDR+. The glare-free screen eliminates distractions and delivers a viewing experience even in sunlit rooms. Whether you're watching cinematic masterpieces, gaming, or live sports, every scene comes to life with incredible realism and immersion. Enjoy a viewing experience that's as vivid and captivating as the content itself. |
| Feature 2 | Art Store Enjoy a personal art gallery at home with Art Mode.² Transform your TV into one of over 5,000 Art Store³ pieces from renowned artists like Salvador Dali and museums such as The Met and MoMA. Adaptive brightness, motion sensors and a matte finish recreate the look of real canvas, while customizable layouts let you refresh your space for any occasion. |
| Feature 3 | FloatLayer Design Elevate your space with a premium TV that appears to float on your wall, thanks to its innovative FloatLayer Design. This sleek, minimalist mount blends seamlessly into your décor, creating a stunning focal point. Its refined bezel transforms your viewing experience and enhances any room's aesthetic. Say goodbye to the typical black rectangle on your wall and embrace a TV that looks as good off as it does on. |
| Feature 4 | Wireless One Connect Ready The Wireless One Connect box (sold separately) lets you combine wired and wireless connections. It supports up to 8 HDMI devices simultaneously, directly connected to the TV or from up to 30 feet away. Create a personalized and streamlined entertainment space that adapts to your needs.⁴ |
| Feature 5 | NQ4 AI Gen3 Processor Powered by 128 neural networks, this powerful 4K AI processor leverages AI to deliver a mindblowing 4K TV experience. No matter what you enjoy watching—movies, shows, or sports—get it all upscaled to brilliant 4K, even if the source content isn't high-resolution, thanks to 4K AI Upscaling technology.⁵ Plus, get sound optimized to the content you're watching for a truly immersive viewing experience. |
| Feature 6 | Motion Xcelerator 165Hz Play your favorite video games and enjoy sports with blazing-fast motion clarity, virtually no lag or blur. You'll get consistently beautiful visuals and ultra-smooth performance at top speeds, so your picture stays stunning throughout all the action. With dynamic refresh technology, it supports VRR at up to 4K 165Hz, delivering incredible performance for your favorite games.⁶ |
| Feature 7 | 4K AI Upscaling Pro Watch shows, movies, games and more in stunning detail. Our AI processor upscales your content to up to impressive 4K resolution using 128 AI neural networks. Enjoy incredibly sharp and smooth picture quality, no matter what you watch.⁵ |
| Feature 8 | Auto HDR Remastering Get the bold, dramatic picture of High Dynamic Range (HDR) even when watching Standard Dynamic Range (SDR) content. Auto HDR Remastering intelligently transforms SDR content to HDR-like quality with brighter highlights, more vibrant colors, and clearer details⁷ for dazzling picture using deep learning algorithms. SDR content is transformed by adjusting brightness, contrast, and color for HDR-like quality. |
| Feature 9 | Object Tracking Sound+ and Dolby Atmos Feel like you're in the scene. Enjoy powerful audio with multiple speaker channels that fill the entire room. Object Tracking Sound Plus (OTS+) allows audio to move in sync with on-screen objects, while the dedicated top-channel speakers⁸ power Dolby Atmos to create a multidimensional, realistic soundscape. |
| Feature 10 | AI Motion Enhancer Pro Keep up with all the fast-paced action of your favorite sport. The AI processor sharpens and smooths the motion of fast-moving balls and text by reducing blur and flickering.⁹ Whether it's a touchdown pass, a homerun, or the perfect drive in golf, the ball stays in clear view as it moves through the air: stats, scores, and news glide across the screen with improved legibility. |