- All Products
- All Flat-Screen TVs
- Samsung - Q7F Series QLED 4K UHD SamsungVision AI Smart Tizen TV (2025)
Specifications
| Display Size | 43" or 50" or 55" or 65" or 75" or 85" or 98" |
| Specifications | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Model Number | QN98Q7FAAFXZA |
| Product Name | SAMSUNG 98” Class Q7F Series QLED 4K UHD SamsungVision AI Smart Tizen TV (2025) |
| Color | Graphite Black |
| Product Height With Stand | 52.1 inches |
| Product Width | 85.9 inches |
| Product Depth With Stand | 15.8 inches |
| Product Height Without Stand | 49 inches |
| Product Depth Without Stand | 2.5 inches |
| Product Weight With Stand | 118.6 pounds |
| Product Weight Without Stand | 115.1 pounds |
| Stand Width | 1 inches |
| Stand Depth | 15.8 inches |
| Adjustable Stand Width | No |
| Display Type | LED |
| Resolution | 4K (2160p) |
| Screen Size | 98 inches |
| Screen Size Class | 98 inches |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| High Dynamic Range Format | HDR 10+ |
| Picture Quality Enhancement Technology | Quantum HDR |
| LED Panel Type | QLED |
| Backlight Type | Edge Lit |
| Curved Screen | No |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Motion Enhancement Technology | Motion Xcelerator 120Hz |
| Synchronization Technology | FreeSync Premium (AMD Adaptive Sync) |
| Language(s) Displayed | English |
| Remote Control Type | Standard |
| Smart Capable | Yes |
| Smart Platform | Tizen |
| Featured Streaming Services | Apple Music |
| Screen Mirroring | Yes |
| Screen Mirroring Technology | SmartThings |
| Content Sharing | Mobile to TV |
| Indoor Or Outdoor Use | Indoor |
| V-Chip | Yes |
| TV Tuner | Digital |
| Number of HDMI Inputs (Total) | 3 |
| Display Connector(s) | 3 x HDMI |
| USB Ports | 2 x USB-A |
| HDMI Audio Return Channel (ARC) | eARC |
| Wireless Connectivity | Bluetooth |
| TV Tuner Type | ATSC |
| RF Antenna Input | No |
| Number Of USB Port(s) (Total) | 2 |
| Wireless Networking Standard | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| VESA Wall Mount Standard | 600mm x 400mm |
| Voice Assistant Built-in | Amazon Alexa |
| Built-In Speakers | Yes |
| Speaker Output | 20 watts |
| Number Of Speakers | 2 |
| Number of Audio Channels | 2 |
| ENERGY STAR Certified | No |
| EPEAT Qualified | No |
| Estimated Annual Operating Cost | 112 United States dollars |
| Estimated Annual Electricity Use | 698 kilowatt hours |
| Wall Mount Included | No |
| Stand Included | Yes |
| Warranty - Parts | 1 year |
| Warranty - Labor | 1 year |
| Series | Q7F |
| Model Year | 2025 |
| Features | |
| Feature 1 | Supersize Picture Enhancer Bigger screens mean bigger pixels. With groundbreaking enhancements exclusively on our largest screens, get improved clarity with AI-upscaling, noise reduction, sharpness booster and intelligent black-level improvement techniques that work together to minimize pixilation and blur. Watch your favorite shows and movies just like you want them — huge in size, big in detail.¹ |
| Feature 2 | Q4 AI Processor Enjoy your content in stunning 4K quality, even if the original source is of lower resolution. Plus, get the most out of what you are watching with AI-optimized color-boosted picture and audio quality, enhanced according to the type of content². Whether you're cheering for your favorite team or watching a classic from your film collection, take your entertainment to the next level. |
| Feature 3 | 100% Color Volume with Quantum Dot Appreciate every beautiful shade of color with remarkable precision and vibrancy. With nano-sized Quantum Dots, you can see 100% Color Volume in everything you watch, no matter how bright or dark the scene is. Admire billions of shades at any brightness level and be captivated by rich, colorful scenery.³ |
| Feature 4 | Samsung Knox Security Your TV experiences are secured. Samsung Knox Security protects you from harmful attacks by automatically blocking unauthorized apps and phishing websites. It also safeguards your IoT devices connected to your TV, plus your sensitive information, including your PIN codes and passwords. With regular updates, your TV is always kept safe.⁴ |
| Feature 5 | Endless Free Content Watch 2,700+ free channels, including over 400 premium Samsung TV Plus channels and on free streaming apps with just an internet connection. With Samsung TV Plus, get live national and local news, sports, movies, music, kids' shows, K-Content and reality TV - all for free. |
| Feature 6 | Plus, enjoy thousands of free movies and shows on demand. With content frequently added, there’s always something new to explore. Plus, discover a diverse lineup of channels from free streaming TV services like Pluto TV and Freevee. There’s content for every occasion or mood.⁵ |
| Feature 7 | Motion Xcelerator Turbo Play your favorite video games and enjoy sports with fast motion clarity and minimal lag or blur. You'll get consistently crisp visuals and ultrasmooth performance at top speeds, so your picture stays clear throughout all the action. With dynamic refresh technology it provides incredible performance for your favorite games. |
| Feature 8 | Quantum HDR Reveal hidden details with deep blacks and vibrant brights, and uncover the full intensity in every scene. The dynamic tone mapping of HDR10+ makes the contrast pop, giving you vibrant imagery and ensuring all the critical details stand out. |
| Feature 9 | Free Sync Premium Built on AMD FreeSync™ core technology to reduce stutter and screen tearing, FreeSync Premium provides a true HDR gaming experience. It produces exceptional high dynamic range visuals while maintaining low latency for effortlessly smooth gameplay.⁶ |
| Feature 10 | 4K Upscaling Get up to 4K resolution on all the content you love to watch. See amazing details come to life in every scene of shows or that classic film you love. Even if your content's source quality is lower-resolution, our powerful processing upgrades to near 4K to unlock never-before seen elements in whatever you're watching. |
| Feature 11 | Object Tracking Sound Lite Feel like you're in the middle of the action with sound that follows objects on screen. Featuring a virtual top channel, every sound is placed in space and moves with the action, enhancing your sense of immersion. Whether it's a car chase, an intense shootout, or a romantic dinner conversation, you’ll feel like you're right in the middle of it all. |