- All Products
- All Flat-Screen TVs
- Samsung - TV (2025)
Specifications
| Display Size | 43" or 50" or 55" or 65" or 75" or 85" or 98" or 115" |
| Specifications | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Model Number | QN115QN90FFXZA |
| Product Name | 115” Class QN90F Series Neo QLED Mini LED 4K UHD SamsungVision AI Smart Tizen TV (2025) |
| Color | Titan Black |
| Product Height With Stand | 60 inches |
| Product Width | 101 inches |
| Product Depth With Stand | 18.4 inches |
| Product Height Without Stand | 57.8 inches |
| Product Depth Without Stand | 1.3 inches |
| Product Weight With Stand | 189.6 pounds |
| Product Weight Without Stand | 184.5 pounds |
| Stand Depth | 18.4 inches |
| Adjustable Stand Width | Yes |
| Minimum Stand Width | 26.8 inches |
| Maximum Stand Width | 80.2 inches |
| Display Type | LED |
| Resolution | 4K (2160p) |
| Screen Size | 114.5 inches |
| Screen Size Class | 115 inches |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| High Dynamic Range Format | HDR 10+ |
| Picture Quality Enhancement Technology | NQ8 AI Gen3 Processor |
| LED Panel Type | QLED |
| Backlight Type | Full Array Local Dimming |
| Curved Screen | No |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Synchronization Technology | FreeSync Premium Pro (AMD Adaptive Sync) |
| Language(s) Displayed | English |
| Remote Control Type | Standard |
| Smart Capable | Yes |
| Smart Platform | Tizen |
| Featured Streaming Services | Apple Music |
| Screen Mirroring | Yes |
| Screen Mirroring Technology | SmartThings |
| Content Sharing | Mobile to TV |
| Indoor Or Outdoor Use | Indoor |
| Protective Qualities | Glare resistant |
| TV Tuner | Digital |
| Number of HDMI Inputs (Total) | 4 |
| Display Connector(s) | 4 x HDMI |
| USB Ports | 2 x USB-A |
| HDMI Audio Return Channel (ARC) | eARC |
| Wireless Connectivity | Bluetooth |
| RF Antenna Input | No |
| Number Of USB Port(s) (Total) | 2 |
| Wireless Networking Standard | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| VESA Wall Mount Standard | 1000mm x 600mm |
| Works With | SmartThings |
| Voice Assistant Built-in | Amazon Alexa |
| Built-In Speakers | Yes |
| Surround Sound Supported | Dolby Atmos |
| Speaker Output | 60 watts |
| Number Of Speakers | 2 |
| Number of Audio Channels | 4.2.2 |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| EPEAT Qualified | No |
| Estimated Annual Operating Cost | 120 United States dollars |
| Estimated Annual Electricity Use | 748 kilowatt hours |
| Headphone Jack | No |
| Wall Mount Included | Yes |
| Stand Included | Yes |
| Warranty - Parts | 1 year |
| Warranty - Labor | 1 year |
| Series | QN90F |
| Model Year | 2025 |
| Features | |
| Feature 1 | NQ8 AI Gen3 Processor Get brilliant picture quality delivered without compromise with the most advanced AI powered processor in a Samsung TV. Every detail gets enhanced, whether you're streaming a movie, playing a video game, or watching live sports. The processor is also the brain behind 8K AI Upscaling Pro, leveraging 768 neural networks to transform your favorite content to stunning 8K resolution.¹ |
| Feature 2 | Supersize Picture Enhancer Bigger screens mean bigger pixels. With groundbreaking enhancements exclusively on our largest screens, get improved clarity with AI upscaling, noise reduction, sharpness booster and intelligent black level improvement techniques that work together to minimize pixilation and blur. Watch your favorite shows and movies just like you want them huge in size, big in detail.² |
| Feature 3 | Quantum Matrix Technology Pro Discover unimaginable details made clear even in the brightest and darkest scenes. Our most precise lighting control features proprietary Quantum Mini LEDs arranged with over 1.5x more lighting zones³ for breathtakingly precise contrast and clarity. Watch your favorite content with a new perspective as details you didn't know were there are revealed. |
| Feature 4 | Glare Free Watch everything you love without distracting reflections so you can get lost in what you're watching. Our most advanced anti glare technology virtually eliminates reflections. Now you can watch your team's day games without having to worry about the sun streaming through your windows. Like scary movies? Get swept up in the drama without constantly seeing the reflection of that one light you keep on. |
| Feature 5 | 4K AI Upscaling Pro Watch shows, movies, games and more in stunning detail. Our AI processor upscales your content to up to impressive 4K resolution using 128 AI neural networks. Enjoy incredibly sharp and smooth picture quality, no matter what you watch.¹ |
| Feature 6 | Neo Quantum HDR Pro Take your TV viewing to the next level and enjoy the ultimate 8K picture quality. Witness the luminous brights, virtually pitch black darks and extraordinarily vibrant colors in every scene. A magical blend of brighter brights, darker darks, and extraordinary lifelike color deliver hyper realistic picture.⁴ The AI boosts brightness for maximum impact. HDR10+ content is dynamically tone mapped for optimal contrast and enhanced HDR performance. |
| Feature 7 | Motion Xcelerator Turbo+ Play your favorite video games and enjoy sports with exceptional motion clarity with minimal lag or blur. You'll get consistently crisp visuals and ultra smooth performance at top speeds, so your picture stays seamless throughout all the non stop action. With dynamic refresh technology it provides incredible performance for your favorite games.⁵ |
| Feature 8 | AI Motion Enhancer Pro Keep up with the all the fast paced action of your favorite sport. The AI processor sharpens and smooths the motion of fast moving balls and text by reducing blur and flickering⁶. Whether it's a touchdown pass, a homerun, or the perfect drive in golf, the ball stays in clear view as it moves through the air. Stats, scores, and news glide across the screen with improved legibility. |
| Feature 9 | Auto HDR Remastering Pro Get the bold, dramatic picture of High Dynamic Range (HDR) even when watching Standard Dynamic Range (SDR) content. Auto HDR Remastering intelligently transforms SDR content to HDR like quality, scene by scene, with brighter highlights, more vibrant colors, and clearer details for dazzling picture using deep learning algorithms. SDR content is transformed by adjusting brightness, contrast, and color for HDR like quality. |
| Feature 10 | Dolby Atmos Regardless of what you're watching whether it's a buzz worthy series or a theatrical movie hit you'll feel fully immersed in the action thanks to spatial audio that places sound elements in a three dimensional space. With built in top channel speakers, you can experience sound moving around you and above you, enhancing clarity and providing powerful immersion. Hear helicopters buzzing overhead or the music of a symphony wash over you in a grand concert hall. |