- All Products
- Access Points
- Access Point U6 Mesh
| Overview | |
|---|---|
| Dimensions | ⌀48.5 x 159.5 mm (⌀1.9 x 6.3") |
| WiFi Standard | WiFi 6 |
| Spatial Streams | 6 |
| Coverage Area | 140 m² (1,500 ft²) |
| Max. Client Count | 250+ |
| Uplink | GbE |
| Mounting | Wall, Pole (Mounts Included) |
| Weatherproofing | IPX5 |
| Power Method | PoE |
| Performance | |
| 5 GHz | 4 x 4 (DL/UL MU-MIMO) |
| 2.4 GHz | 2 x 2 (DL/UL MU-MIMO) |
| 5 GHz | 4.8 Gbps (BW160) |
| 2.4 GHz | 573.5 Mbps (BW40) |
| 5 GHz | 5 dBi |
| 2.4 GHz | 3 dBi |
| 5 GHz | 26 dBm |
| 2.4 GHz | 22 dBm |
| Max. BSSIDs | 8 per Radio |
| 802.11ax (WiFi 6) | 7.3 Mbps to 4.8 Gbps (MCS0 - MCS11 NSS1/2/3/4, HE 20/40/80/160) |
| 802.11ac (WiFi 5) | 6.5 Mbps to 3.4 Gbps (MCS0 - MCS9 NSS1/2/3/4, VHT 20/40/80/160) |
| 802.11n | 6.5 Mbps to 600 Mbps (MCS0 - MCS31, HT 20/40) |
| Features | |
| Wireless Meshing | ✓ |
| Band Steering | ✓ |
| 802.11v BSS Transition Management | ✓ |
| 802.11r Fast Roaming | ✓ |
| 802.11k Radio Resource Management (RRM) | ✓ |
| Advanced Radio Management | ✓ |
| Passpoint (Hotspot 2.0) | ✓ |
| Custom Branding Landing Page | ✓ |
| Voucher Authentication | ✓ |
| Payment-Based Authentication | ✓ |
| External Portal Server Support | ✓ |
| Password Authentication | ✓ |
| Guest Network Isolation | ✓ |
| Private Pre-Shared Key (PPSK) | ✓ |
| WiFi Speed Limiting | ✓ |
| Client Device Isolation | ✓ |
| WiFi Schedules | ✓ |
| RADIUS over TLS (RadSec) | ✓ |
| Dynamic RADIUS-assigned VLAN | ✓ |
| Hardware | |
| Max. Power Consumption | 13W |
| Includes PoE Adapter | ✓ |
| Supported Voltage Range | 44–57V DC |
| Networking Interface | (1) GbE RJ45 port |
| Weight | 400 g (14.1 oz) |
| Management | Ethernet |
| Enclosure Material | Polycarbonate, aluminum |
| Mount Material | Polycarbonate |
| System | White/Blue |
| Channel Bandwidth | HT 20/40, VHT 20/40/80/160, HE 20/40/80/160 (MHz) |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC, SRRC, Anatel: 02111-22-08356 |
| Operating Frequency | US/CA: 2400 - 2472 MHz U-NII-1: 5150 - 5250 MHz U-NII-2A: 5250 - 5350 MHz U-NII-2C: 5470 - 5725 MHz U-NII-3: 5725 - 5850 MHz Worldwide: 2400 - 2483.5 MHz 5150 - 5850 MHz |
| Ambient Operating Temperature | -30 to 60° C (-22 to 140° F) |
| Ambient Operating Humidity | 5 to 95% noncondensing |
| Software | |
| UniFi Network | Version 6.0.45 and later |