- All Products
- Hubs
- Access Gate Hub
| Overview | |
|---|---|
| Dimensions | 175 x 126 x 26 mm (6.9 x 5 x 1") |
| Supported Doors | 1 gate, 1 side door |
| Maximum User Count | 6,000 |
| Input Terminals | (1) Gate exit request (1) Gate position (1) Side door exit request (1) Side door position (1) Emergency |
| Power Method | PoE++ UL 294 Power-limited Class 2 PSU UL 60950-1/62368-1 LPS/PS2 PSU |
| NDAA Compliant | ✓ |
| UL 294 Level | Destructive attack: Level I Line security: Level I Endurance: Level I Standby power: Level I |
| Mechanical | |
| Weight | 460 g (1 lb) |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
| Mounting | DIN-rail (Included) |
| Hardware | |
| Digital Input | Gate exit request, gate position, side door exit request, side door position, emergency |
| Dry Output Relay | (2) Operator: rated 30V DC, up to 1A (1) Aux: rated 30V DC, up to 1A |
| Powered Output Relay | Side door lock: 12V DC, up to 1A |
| Indoor and Outdoor Use | Indoor only: device itself Outdoor: with waterproof junction box |
| Ambient Operating Temperature | -30 to 60° C (-22 to 140° F) |
| Ambient Operating Humidity | 5 to 90% noncondensing |
| Networking Interface | (5) 10/100/1000 Base-T |
| PoE Interface | (1) PoE++ input, 50V DC, 1A (4) PoE+ outputs, 50V DC, 30W per port (Max 55W aggregated) |
| Max. Power Consumption | 22W (Without PoE output) 60W (With PoE output) |
| LEDs | W/B Learn More |
| Buttons | (1) Factory reset |
| UA-Lock-Electric (400mA) | 24 AWG length: 25 m (82 ft) 22 AWG length: 42 m (138 ft) 20 AWG length: 66 m (217 ft) 18 UACC-Cable-DoorLockRelay length: 100 m (328 ft) |
| UA-Lock-Magnetic-540kg (500mA) | 24 AWG length: 20 m (66 ft) 22 AWG length: 32 m (105 ft) 20 AWG length: 51 m (167 ft) 18 UACC-Cable-DoorLockRelay length: 80 m (262 ft) |
| UA-Lock-Magnetic-270kg (800mA) | 24 AWG length: 12 m (39 ft) 22 AWG length: 20 m (66 ft) 20 AWG length: 30 m (98 ft) 18 UACC-Cable-DoorLockRelay length: 46 m (151 ft) |
| Other locks (1A) | 24 AWG length: 9 m (30 ft) 22 AWG length: 15 m (49 ft) 20 AWG length: 24 m (79 ft) 18 UACC-Cable-DoorLockRelay length: 36 m (118 ft) |
| PoE Cabling Requirements | Cat 5e cabling is the minimum performance category recommended. The performance category utilized should match the transmission speed required at the installation site. The minimal conductor gauge permitted to connect between the PSE or power injector and the PD shall be 26 AWG (0.13 mm² ) for patch cords; 24 AWG (0.21 mm² ) for horizontal or riser cable. |
| UL 294 Statement | Compliance with IEEE 802.3 specifications was not verified as part of UL 294. The equipment is intended to comply with the section of the National Electrical Code, ANSI/NFPA 70, Article 725.121, Power Sources for Class 2 and Class 3 Circuits. |
| CAN/ULC-60839-11-1 Grade | Grade assignment: I |
| Certifications | CE, FCC, IC, UL 294, CAN/ULC-60839-11-1 |
| Document number, and issue date and/or revision level | UA-Hub-Gate, V01 |
| Software | |
| Management Application | Access |
| Software Information | The software version can be checked at https://unifi.ui.com |