- All Products
- UNVR
- UNAS 4
Specifications
| Color | White or Black |
| Overview | |
|---|---|
| Dimensions | 246 x 129 x 224.5 mm (9.7 x 5.1 x 8.8") |
| Storage Capacity | (4) 3.5" drive bays (2) M.2 NVMe bays |
| Networking Interface | (1) 2.5 GbE RJ45 (2.5G/1G/100M/10M) |
| Expansion Port | (1) 5 Gbps USB-C |
| Form Factor | Desktop |
| Hardware | |
| Hard Drive Capacity | (4) 2.5" / 3.5" HDD support (2) M.2 NVMe SSD support |
| USB Drive | ✓ |
| Max. Power Budget for Drives | 80W |
| Max. Power Consumption | 90W |
| Power Method | PoE+++ |
| Power Supply | 90W PoE+++ adapter (Included) |
| Processor | Quad-Core ARM® Cortex®-A55 at 1.7 GHz |
| Memory | 4 GB |
| Management | Ethernet |
| RF Interface | Bluetooth 4.1 |
| Display | 1.47" color LCM |
| Weight | 2.6 kg (5.7 lb) |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
| System | ✓ |
| Ambient Operating Temperature | -5 to 40° C (23 to 104° F) |
| Ambient Operating Humidity | 10 to 90% noncondensing |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | FCC, CE, IC |
| Software | |
| UniFi Drive | Version 3.4.5 and later |
| Mobile App | iOS™ version 10.32.1 and later Android™ version 10.35.1 and later |
| NFS | ✓ |
| SMB | ✓ |
| RAID Type | RAID 5 RAID 6 RAID 10 |
| RAID Group | Single |
| Personal Drive & Shared Drive | ✓ |
| SSD Cache | ✓ |
| Max. NVMe SSD Capacity Supported | 2 TiB |
| File Encryption | ✓ |
| Backup to Remote UNAS | ✓ |
| Backup to CIFS/SMB Server | ✓ |
| Backup to Cloud Services (Google Drive, OneDrive, Dropbox, Amazon S3, Backblaze B2, Wasabi) | ✓ |
| Snapshots | ✓ |
| Share Links | ✓ |
| Time Machine Backup | ✓ |
| Client App Support | ✓ |
| User Groups | ✓ |