- All Products
- Patch Cables
- UniFi Etherlighting Patch Cable
Specifications
| Variant | 0.15 m or 0.3 m or 1 m or 2 m or 3 m or 5 m or 8 m or 12 m or 15 m or 0.15 m (24-pack) |
| Overview | |
|---|---|
| Available Lengths | End-to-end: 0.15, 0.3, 1, 2, 3, 5, 8, 12, 15 m (0.5, 1, 3.3, 6.6, 9.8, 16.4, 26.2, 39.8, 49.2 ft) |
| Available Colors | White |
| Pack Options | Single Unit 24-pack (0.15 m) |
| Supported Data Rate | 10G |
| Supported PoE Type | Up to PoE+++ |
| Connector | (2) Translucent booted RJ45 |
| Operating Environment | Indoor |
| Jacket Diameter | 0.15-8 m: 2.5 mm (0.1") 12-15 m: 2.9 mm (0.11") |
| Jacket Material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Shielding Type | UTP |
| Conductor Type | Stranded copper |
| Conductor Wire Gage | 1–8 m (3–26 ft): 34 AWG 12–15 m (39–49 ft): 32 AWG |
| Bend Radius | 1-8 m: Min. 21 mm (0.83 '') 12-15 m: Min. 24 mm (0.94 '') |
| Flame Rating | VW-1 (UL1581) |
| Standards | TIA/EIA-568-B.2 ISO/IEC 11801 |
| Installation Temperature | -20 to 60°C (–4 to 140°F) |
| Ambient Storage Temperature | -20 to 75°C (–4 to 167°F) |
| Ambient Operating Temperature | -20 to 60°C (–4 to 140°F) |