- All Products
- Cloud Gateways
- UniFi Express
| Overview | |
|---|---|
| Dimensions | 98 x 98 x 30 mm (3.6 x 3.6 x 1.2") |
| Network | ✓ |
| Managed UniFi Devices | 4 |
| Simultaneous Users Connected | 50+ |
| Max. WAN Port Count | 1 |
| Default WAN Ports | (1) GbE RJ45 |
| 1 GbE RJ45 | 2 (1G/100M/10M) |
| Form Factor | Compact desktop |
| Coverage Area | 140 m² (1,500 ft²) |
| Security | |
| Stateful Firewall | ✓ |
| Application-Aware Layer 7 Firewall | ✓ |
| DPI & Traffic Identification | ✓ |
| Content Filtering | ✓ |
| Ad Blocking | ✓ |
| VPN & SD-WAN | |
| License-Free SD-WAN | ✓ |
| IPsec | ✓ |
| OpenVPN | ✓ |
| Teleport Zero-Configuration VPN | ✓ |
| WireGuard | ✓ |
| OpenVPN | ✓ |
| L2TP | ✓ |
| OpenVPN | ✓ |
| WireGuard | ✓ |
| Networking | |
| OSPF | ✓ |
| Advanced QoS | ✓ |
| Multicast DNS (mDNS) | ✓ |
| Advanced NAT (SNAT / DNAT / Masquerade / NAT Pooling / 1-to-1 NAT) | ✓ |
| Integrated RADIUS Server | ✓ |
| RADIUS over TLS (RadSec) | ✓ |
| Additional Internet Failover with UniFi LTE Backup | ✓ |
| Internet Quality and Outage Reporting | ✓ |
| Policy-based WAN and VPN Routing | ✓ |
| Customizable DHCP Server | ✓ |
| IPv6 ISP Support | ✓ |
| IGMP Proxy | ✓ |
| Virtual Network Override | ✓ |
| All Traffic Flows | ✗ |
| Integrated WiFi | |
| WiFi Standard | 802.11a/b/g/n/ac/ax (WiFi 6) |
| 5 GHz | 2.4 Gbps |
| 2.4 GHz | 573.5 Mbps |
| 5 GHz | 2 x 2 (DL/UL MU-MIMO) |
| 2.4 GHz | 2 x 2 (DL/UL MU-MIMO) |
| 5 GHz | 5.15 dBi |
| 2.4 GHz | 4 dBi |
| 5 GHz | 25 dBm |
| 2.4 GHz | 22 dBm |
| Wireless Security | WPA-PSK, WPA-Enterprise (WPA/WPA2/WPA3/PPSK) |
| Max. BSSIDs | 3 per Radio (Gateway Mode) 4 per Radio (AP Mode) |
| Antennas | (2) Internal 2.4G/5G WiFi dual-band antenna (1) Internal 2.4G single-band BT antenna |
| 802.11ax (WiFi 6) | 7.3 Mbps to 2.4 Gbps (MCS0 - MCS11 NSS1/2, HE 20/40/80/160) |
| 802.11ac (WiFi 5) | 6.5 Mbps to 1.7 Gbps (MCS0 - MCS9 NSS1/2, VHT 20/40/80/160) |
| 802.11n | 6.5 Mbps to 300 Mbps (MCS0 - MCS15, HT 20/40) |
| 802.11g | 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54 Mbps |
| 802.11b | 1, 2, 5.5, 11 Mbps |
| 802.11a | 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54 Mbps |
| Hardware | |
| Max. Power Consumption | 10W |
| Power Method | USB type C (5V DC/3A) |
| Power Supply | USB type C (5V DC/3A) (Adapter included) |
| Supported Voltage Range | 100–240V AC |
| Heat Dissipation | 34 BTU/hr |
| Processor | Dual-core ARM® Cortex®-A53 at 1 GHz |
| System Memory | 1 GB |
| Weight | 302 g (10.7 oz) |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
| LCM Display | 0.96" status display |
| Management | Ethernet Bluetooth |
| Button | (1) Factory reset |
| Ambient Operating Temperature | -10 to 45° C (14 to 113° F) |
| Ambient Operating Humidity | 5 to 95% noncondensing |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC, Anatel: 21391-23-08356 |
| Software | |
| VLAN | 802.1Q |
| Guest Traffic Isolation | ✓ |
| UniFi Network | Version 8.x Note. UniFi Express will continue to receive updates on UniFi Network 8.x, including critical security updates and select feature enhancements. For UniFi Network 9.1 and higher, please see UniFi Express 7. |